Patalinė blakė

Kaip atrodo blakė?
Patalinė blakė – tai blakių pobūriui priklausantis parazitinis kraujasiurbys vabzdys. Blakės išvaizda leidžia jas atskirti nuo kitų namuose apsigyvenančių kenkėjų, tokių kaip, pavyzdžiui, blusa. Suaugusios blakės yra apie 4,5–6,5 mm ilgio, rūdžių raudonumo arba raudonmedžio spalvos. Blakės kūnas yra padengtas tankiais plaukeliais. Kai nesimaitina pakankamai, blakių kūnai yra plokšti ir ploni; pasimaitinę krauju, blakės tampa putlesnės ir raudonesnės.
Blakės turi bėgiojamąsias kojas, bet gali ir labai greitai ropoti. Šie vabzdžiai skristi negali, nes jų sparnai sumažėję iki trumpų sparnų pagalvėlių. Prie galvos tarp iškilių sudėtinių akių yra keturių segmentų antenos. Trijų dalių siurbtukas yra po galva ir eina atgal tarp priekinių kojų. Turimu straubleliu praduria kūno audinius. Krūtinės šono liaukos gamina ir išskiria specifinio, nemalonaus kvapo išskyras. Blakių uoslė – puiki.
Dažnai kyla klausimas, kuo skiriasi blakė ir blusa, kaip atpažinti šiuos kenkėjus. Vienas pagrindinių skirtumų, kurį galima pastebėti, vos pamačius namuose apsigyvenusį kenkėją, yra kūno forma – blakės kūnas yra plokščias ir plonas, tarsi būtų suplotas iš viršaus ir apačios, o blusos – siauras, tarsi būtų suplotas iš šonų.
Blakių biologija ir gyvenimo trukmė
Kai blakių patelės, kurios yra kiek didesnės, nei patinai, deda kiaušinėlius (nuo vieno iki penkių per dieną ir apie 150–400 per visą gyvenimo trukmę), naudoja skaidrią medžiagą, pritvirtindamos juos įtrūkimuose ar ant paviršių, kuriuose slepiasi.
Jei sąlygos tinkamos, blakių kiaušinėliai išsirita per maždaug 7–10, tačiau gali užtrukti ir iki 30 dienų. Nimfos šeriasi keturis kartus, tačiau prieš kiekvieną etapą turi pasimaitinti krauju, kitaip nustoja vystytis. Suaugusios blakės išsivysto per maždaug 30–40 dienų, tačiau jei trūksta maisto – gali užtrukti ir 90 dienų. Geriausiai vystosi tuomet, kai temperatūra yra kiek aukštesnė.
Kokia yra blakės gyvenimo trukmė? Suaugusios blakės dažniausiai gali išgyventi iki pusantrų metų. Net jei nesimaitina ir badauja, blakės gali išgyventi iki keturiolikos mėnesių.
Blakių įpročiai, elgesys, mityba
Dieną patalinės blakės slepiasi įvairiuose plyšiuose ir įtrūkimuose; taip pat dažnai slepiasi čiužinių klostėse, baldų plyšiuose, tarp knygų, drabužiuose ar po sienų tapetais. Jas labiau traukia mediniai ir popieriniai, o ne akmeniniai ar tinko, paviršiai.
Patalinės blakės – naktinis gyvūnas. Jos turi puikią uoslę ir naktį palieka slėptuves, kad naktį galėtų maitintis namuose gyvenančių šeimininkų krauju (tai gali būti žmonės, o taip pat paukščiai ar kiti namuose gyvenantys šiltakraujai augintiniai). Kraują blakės siurbia apie 3–10 minučių, o auka dažniausiai to nepastebi.
Į namus blakės atkeliauti gali įvairiais būdais, dažniausiai – iš patalpų, kuriose yra įsiveisę blakių, jos su daiktais ar drabužiais parsinešamos į namus. Blakes į namus parsivežti galite net keliaudami, iš kitos šalies. Blakės į namus gali atkeliauti ir kartu su dėvėtais baldais ar iš kaimyninių butų. Svarbu tai, kad blakių įsiveisimas nėra nešvaros ar prastos higienos problema – ši problema gali užklupti bet kurį.
Blakės yra jautrios aukštai (didesnei nei + 49 laipsnių) ir žemai (mažesnei nei – 15 laipsnių) temperatūrai. Tačiau išnaikinamos gali būti tik pasitelkiant dezinfekcines priemones, o išnaikinti savarankiškai patiems dažniausiai neįmanoma.
Kaip atpažinti, kad namuose įsiveisė patalinės blakės?
Blakes aptikti gali būti sunku, kadangi dieną jos slepiasi įvairiuose plyšiuose, įtrūkimuose; gali tūnoti po tapetais ar čiužinių klostėse.
Pirmasis požymis, rodantis, kad namuose įsiveisė patalinės blakės, dažniausiai yra ant odos po nakties atsiradę blakių įkandimai. Jautriems žmonėms įkandimo vieta gali sukelti uždegimą ir stipriai niežėti. Žinoma, ne visiems žmonėms pasireiškia alerginė reakcija, todėl tokiu atveju blakes iš karto pastebėti gali būti sudėtinga. Tačiau po blakių įkandimų ant patalynės galima aptikti kraujo dėmelių, kurios lieka nuo kraujo prisisiurbusių blakių – tai dar vienas ženklas, kad namuose galimai apsigyveno nepageidaujami kenkėjai.
Laikui bėgant, nesiimant blakių naikinimo priemonių, patalinėmis blakėmis užkrėstos patalpos prisipildo nusišėrusių blakių odelių, išmatų ir senų kiaušinių lukštų. Kiaušinėliai yra maži, panašūs į ryžių grūdelius (tik mažesni). Blakių kiautai – įvairių dydžių, geltonos spalvos, permatomi. Dar vienas ženklas, kad blakės apsigyveno namuose – rudos dėmės ant patalynės, čiužinio, sienų. Tai blakių išmatos, tačiau jas pastebėti gali būti itin sunku. Žinoma, jei blakių įsiveisė itin daug, galima pastebėti ir pačius vabzdžius.
Patalpose taip pat atsiranda specifinis blakių kvapas, kurį skleidžia blakių išskiriamas sekretas.
Patalinės blakės įkandimas
Blakių įkandimai dažniausiai tampa pirmuoju ženklu, rodančiu, kad Jūsų namuose apsigyveno šie parazitiniai vabzdžiai. Patalinių blakių įkandimai pastebimi po nakties, kadangi būtent naktį blakės maitinasi namų šeimininkų krauju, tik labai retais atvejais patalinės blakės ima maitintis dieną. Blakių įkandimai gali būti keli vienoje vietoje (dažniausiai ant kojų, rankų), arba būti pavieniai.
Blakių įkandimai dažniausiai nesiskiria nuo kitų vabzdžių įkandimų, todėl pastebėjus kelis įkandimus po nakties, iš karto sunerimti dar nevertėtų – svarbu ir kiti blakių paliekami ženklai namuose. Kaip atrodo blakės įkandimas? Dažniausiai pažeistą vietą niežti, ji yra paraudusi. Blakės įkandimo centras būna tamsesnis, karštai – šviesesni. Jautresniems, alergiškiems žmonėms gali atsirasti patinimas – jei blakių įkandimo vietos ima tinti, atsiranda kitų požymių, alerginė reakcija, verta kreiptis į gydytoją.
Dažniausiai patalinių blakių įkandimai nėra kenksmingi sveikatai, tik sukelia nemalonius pojūčius, tokius kaip niežulys, retais atvejais – deginimo pojūtis. Blakės įkandimo paliktas bėrimas ant odos gali būti matomas iki 7–10 dienų. Pats įkandimas skausmingas nėra, todėl dažniausiai miegodamas žmogus jo nejaučia. Kaip atskirti, kad tai blakės, o ne kito vabzdžio įkandimas? Blakių įkandimai daugiausia būna grupelėmis, ne pavieniai, negana to, reikėtų stebėti kitus ženklus, liudijančius apie parazitinius kenkėjus, apsigyvenusius namuose.
Koks yra blakių įkandimų gydymas? Blakių įkandimai specifinio gydymo neturi, dažniausiai praeina savaime. Patartina niežtinčių blakių įkandimų nekasyti, kad nebūtų pažeista oda. Geriausia blakių įkandimus nuprausti švariu vandeniu ir muilu, o jei niežulys itin stiprus – naudoti jį mažinančius kremus ar kitus preparatus. Atsiradus kitiems simptomams, alerginei reakcijai ar pan., geriausia kreiptis į gydytoją, taip pat ir siekiant pasitarti dėl niežulio malšinimo ar įkandimų dezinfekavimo.